Musa Yazlık Kimdir?


Ben kimim? Öncelikle kendimi tanıyayım. İsmim Musa Yazlık. 23 yaşındayım. Erciyes üniversitesi 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum. Şu anda 4 yıllık olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik-Bilgisayar bilimleri ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri olmak çift üniversite okuyarak eğitim hayatıma devam etmekteyim. Şimdi ise neden web yazılıma yöneldim onu anlatayım.

Yazılıma ilgi duymam Bilgisayar programcılığı okurken başladı. Daha çok donanım ile ilgilenmek istiyordum ama nedense yazılım alanı bana daha kolay geldi. Belkide yazılım alanının maddi giderinin donanıma göre neredeyse hiç olmamasından seçmişimdir. Neyse iki yıllık eğitim hayatımın ilk yılında wordpress site yapımı ile ilgilendim. Çünkü niyetin web site yaparak ardından blog yazıları yazarak para kazanmaktı. Tabi sonu hüsran oldu. Çünkü hiç yatırım yapmadım.

Domain ücretsiz, hosting ücretsiz  hatta temayı bile ücretsiz bulmuştum. Bu bir yıl içerisinde 4-5 kez hatta daha fazla site kurulumu yaptım. Kurduğum sitelerin ömrü en fazla 3 ay sürdü. Ne kadar emek versem de kurduğum siteler ayakta duramadım. Siteye 20 kişi girince kapanması mı dersini , Adsense den ban yemek mi dersiniz bir çok sorun yaşadım. En son üzerinde 3 ay uğraştığım site hacklenince Web sitesi ile para kazanma hayallerim orada son buldu.

Ama bu bir yıl içerisinde çok şey öğrendim.  Mesele seo nedir?, Web sitesi nasıl seo ya uygun hale getirilir? onu öğrendim. Bazı içeriklerimi en çok aranan kelimede google da ilk sıralara çıkardım. Web site kurulumu ile ilgili bir çok şeyi öğrendim. Hatta bazen temaların dosyalarının içine girerek kodlamalarda değişiklikler yaptım. İşte yazılıma ilgim burada başladı. Sitelerim için kullandığım temalar ücretsiz olunca içerisinde neredeyse hiç bir özellik olmuyor, tema kalitesi de istediğiniz gibi olmuyordu.

Temaların üzerinde uğraşarak ilgim web yazılıma gitgide artmaya başlamıştı. Son sitem hacklenince 2017 nin haziran ayının sonuna doğru web yazılım öğrenme adımının ilk adımını atmış oldum. O zamanlar web yazılım alanında türkçe kaynak günümüzdeki kadar yoktu veya vardı da ben bilmiyor olabilirim.

İlk baktığım yer youtube olmuştu. “web yazılımcı nasıl olunur? , web yazılım zor mu?, Html eğitimleri, Css eğitimleri, Php eğitimleri,” vs. yazarak birçok arama yaptım youtube da. Öyle bir youtube kanalı geldi ki karşıma yazılım öğrenme aşkım iki kart arttırdığını söyleyebilirim.

Youtube a Emrah Yüksel yazarsanız karşınıza çıkacaktır. Güzel bir yazılım eğitmenidir. Php programlama dilini öyle güzel anlatıyordu ki bilgisayarın başından kalkasım gelmiyordum. Günde 10-12 saat php programlam dilini öğrenmek için harcıyordum. Ciddi bir şekilde hiçte yorulduğumu hissetmiyordum. Php için temel atmam 1.5-2 ayımı almıştı.

Bilgisayar programcılığında gördüğüm c# eğitiminden kaynaklı php yi öğrenmem çokta zor olmadı. Hiç yoksa temel için. Neyse web yazılım alanına baktığımızda iki parçaya ayrılıyor. Front-end(Önyüz) ve Back end(Arkayüz) olarak ikiye ayrılıyor. Ben bunu php eğitimine başladıktan 2 ay sonra öğrendim. Web yazılımı öğrenme skalası normalde html,css,javascript,mysql ve php olarak gidiyor.

Ama ben direk php ile başlayarak sondan başlamışım. Tabi eğitmen html ve css kodlarınada değiniyordu ama php yi bırakıp html ve css e geçince hiçbir şey bilmiyormuşum dedim. O ara php yi bırakarak yani back-end alanını bırakarak front-end alanına yönedim çünkü o web sayfasının arayüzünü tasarlamak daha çok hoşuma gidiyordu. Ha hâlâ veriler ile top oynamak hoşuma gitmiyor da değil.🤣

2017 Eylül ayından 2018 Temmuz ayına kadar ara ara html css ve javascript öğrenmeye çalıştım ama bilgisayar programcılığı 2. yılında dersler dahada ağırlaştı. Bunun yanında dgs(dikey geçiş sınavı) ile bilgisayar mühendisliği bölümüne geçiş yapmak içinde çalışıyordum. Bunların üstüne birde bilgisayar programcılığı bitirme projesi vardı.

Bitirme projesi olarakta bir blog scriptti hazırlamıştım. Yazılım hayatımda hazırladığım ilk gerçek projem oydu. Ama sunucuda çalışmıyordu. 😁  Sınav hazırlığından projenin üstüne pekte durmak ta  istemiyordum ki durmadımda. Buna ek olarak mezuniyet için staj yeri bulmak ile de çok uğraştım çünkü alanım web yazılım idi bu alanda kayseri de pek firma yok idi zaten olsa da bir çoğu iki yıllık bölümlerde okuyan öğrencileri stajer olarak almıyordu. Bir tanıdığın yardımı ile stajı bir şekilde yaptım.

Sınava gelirsek sonucu ile hakkarı çukurova üniversitesine bile yerleşemiyordum. Yani sonuç o kadar kötü idi. Kısacası mezuna kalmış idim. Önüme iki seçenek sunuldu ya askere gidecek idim yada sınava tekrar hazırlanacaktım. Tabi sınava tekrar hazırlamayı seçtim. Ama bu hazırlanma aşamasında sadece sınava hazırlandım. Yani web yazılım öğrenmeyi tamamen bırakmıştım.

2018 temmuz ayından 2019 temmuz ayına kadar sınava hazırlandım Ek olarak dgs ile yine kazanamaz isem diye Tyt-Ayt sınavına da başvurdum. Ama Tyt-Ayt ye pek çalıştığım söylenemez. Neyse 2019 da dikey geçiş sınavına tekrar girdim. Bu sefer sınavı nasıl kolay sorduysalar normalde 30 matematik neti ile normalde 280 puan gelmesi gerekir iken 265 puan geldi. Bu puan ile de Bilgisayar mühendisliği kazanmam zor idi.

Tyt-Ayt ile de 180 barajını anca geçmiştim. Bende alternatif bölümlere baktım. Bilgisayar öğretmenliği, Matematik-bilgisayar,istatistik ve bilgisayar bilimler, vs. Ama yinede puanları düşmesi durumuna bağlı olarak bütün devlet üniversitesi bilgisayar mühendisliklerini tercih ettim.

Tercih sonucu olarak Dgs ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik-Bilgisayar bölümüne, Tyt-Ayt sınavını da değerlendirerek onunla da Anadolu üniversitesi Açık öğretim Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne yerleştim. Çift üniversite zor olacak ama bir şekilde okuyabileceğimi düşündüm. Neyse ilk kez kendi şehrim dışında yaşayacaktım. Şehir’e ilk gittiğimde şehre alışmam iki ayımı aldı. Üniversitede ilk bir ay işkence gibiydi.

Kimseyi tanımıyorsun. Yalnız başınasın. Birde dgs ile üniversitelere yerleşenlerin işlemleri Tyt-Ayt ile yerleşenlere göre 2 hatta 3 hafta geç yapılıyor. Bölümlerde ders başlamışken sen 3 hafta derslere geç başlıyorsun. Aradaki konulara kendin çalışman gerek daha bir çok dert. 2018 yılında çok daha geç yerleştirme oldu. O zamanda yerleşenler daha nefes almadan vizelere girdiler.

Durumlar öyleydi maalesef. Yök ün dgs ile üniversitelere yerleşenlere yaptığı bir ayrımcılığı işte. Üniversite ortamına alışmadan sonra amacım olan web yazılım ile tasarım öğrenmeye yeniden başladım. Ama arada gecen 1.5 yılda öğrendiğim bir çok şeyi unutmuşum. Neredeyse sıfırdan başladım diyebilirim.

Şu anda pandemi durumunu fırsata çevirerek zamanımın çoğunluğunu yazılım ve figma ile web tasarımı öğrenmek amaçlı harcıyorum. Devletin başlatmış olduğu 1 milyon yazılımcı projesine katıldım. Orada ise şu anda Css ve Javascript eğitimlerine devam ediyorum.

Çalışır iken not tutmasını da sevdiğim için javascript eğitiminin %40 ını bitirmeme rağmen word de 110 sayfalık not defteri oluşturdum. Kısacası yazılım hayatım bu şekilde başladı. Amacım web yazılım ve tasarım alanında uzman olabilmek. Umarımda olacağım…